هوش مصنوعی دیپ مایند با اسکن سه‌ بعدی شبکیه‌ی چشم، قابلیت تشخیص بیش از ۵۰ بیماری را با دقتی نزدیک به پزشکان دارد.
سیستم‌های هوش مصنوعی، به‌مرور و قدم‌به‌قدم در حال یادگیری تشخیص انواع بیماری‌ها هستند. دقت آنها تقریبا به پزشکان نزدیک شده و در آینده‌ی نزدیک در بیمارستان‌ها به‌کار گرفته می‌شوند. آخرین مثال از این پیشرفت‌ها، در لندن و توسط زیرمجموعه‌ی UCL بخش هوش مصنوعی گوگل یعنی دیپ مایند و با همکاری بیمارستان چشم‌پزشکی مورفیلدز معرفی شده است. آنها نرم‌افزاری بر اساس یادگیری ماشین توسعه داده‌اند که می‌تواند چندین بیماری چشمی را با استفاده از اسکن‌های سه‌بعدی تشخیص داده و درمان مرتبط را نیز به بیمار پیشنهاد دهد.محصول جدید، حاصل همکاری چندساله‌ی ۳ موسسه‌ی علمی است. البته هوش مصنوعی ساخته‌شده هنوز قابل استفاده در بیمارستان‌ها نیست اما تا چند سال آینده می‌توان شاهد حضور آن بود.این نرم‌افزار که جزئیات آن در ژورنال علمی Nature Medicine منتشر شده، بر اساس سیستم یادگیری عمیقطراحی شده و از الگوریتم‌های خاص برای تشخیص الگوهای مشابه در داده استفاده می‌کند. در این مورد، داده همان اسکن سه‌بعدی چشم بیمار است که با تکنیک مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی یا OCT انجام می‌شود. تولید این اسکن‌ها حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. در خلال این فرآیند نور نزدیک به فروسرخ به سطح چشم تابانده می‌شود. سپس یک تصویر سه‌بعدی از بافت چشم ایجاد می‌شود. این فرآیند برای تشخیص سلامت چشم، فرآیندی مرسوم است. در واقع اسکن‌های OCT ابزارهای پزشکی حیاتی هستند؛ چرا که تشخیص زودهنگام بیماری چشمی عموما بینایی بیمار را حفظ می‌کند.

در آموزش این نرم‌افزار از ۱۵ هزار اسکن OCT از چشم ۷۵۰۰ بیمار استفاده شد. تمامی این بیمارها در مراکز درمانی زیرمجموعه‌ی مورفیلدز درمان شده بودند. این مجموعه بیمارستانی، بزرگترین بیمارستان چشم در اروپا و شمال آمریکا است. تمامی اسکن‌ها به‌همراه اسناد تشخیص بیماری توسط پزشکان، به سیستم داده شدند. نرم‌افزار با استفاده از این داده‌ها، ابتدا توانایی تشخیص المان‌های آناتومی چشم را پیدا کرد. این فرآیند عموما با نام بخش‌بندی شناخته می‌شود. سپس هوش مصنوعی عملیات درمانی لازم را بر اساس نشانه‌های بیماری موجود در اسکن‌ها پیشنهاد داد.

در آزمایشی که برای دقت این سیستم انجام شد، نرم‌افزار در مقایسه با تیمی ۸ نفره از پزشکان، با دقت بیش از ۹۴ درصد بیماری‌ها را تشخیص داد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.